Alena Jelínková

Alena Jelínková patří mezi nejperspektivnější zástupce nastupující generace českých dirigentů. Již během studií spolupracovala s řadou symfonických orchestrů, jako jsou Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Hradec Králové, Severočeská filharmonie Teplice, Plzeňská filharmonie nebo Západočeský Symfonický orchestr Mariánské Lázně. Od roku 2022 pravidelně spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, se kterou na jaře téhož roku nahrála kompletní orchestrální dílo Vítězslavy Kaprálové.
Společně s Jakubem Hrůšou vedla v sprnu letošního roku Orchestr Ševčíkovy akademie v Horažďovicích, se kterým nastudovala program mj. s Josefem Špačkem, Wiesem de Boewé nebo Eliškou Kukalovou.

Profiluje se také v opeře. Spolupracovala na nastudování Pucciniho La Bohémy (divadlo F. X. Šaldy), Verdiho Rigoletta (Slezské divadlo Opava) a v divadle J. K. Tyla v Plzni se zúčastnila kurzů s Bizetovou Carmen. V roce 2021 nastudovala v Opavě úspěšné muzikálové představení Funny Girl.

Spoluzaložila a do loňské sezóny umělecky vedla komorní sbor Punkt, který pod jejím vedením získal několik ocenění na prestižních zahraničních soutěžích a který se zaměřuje na soudobou tvorbu. V sezóně 2021/22 také započala její spolupráce s Pražským filharmonickým sborem.

Alena Jelínková vystudovala dirigování na Pražské konzervatoři (M. Němcová, H. Farkač, M. Košler) a tamtéž také skladbu a aranžování populární hudby (F. Krtička, P. Větrovec). Během současného studia dirigování na pražské AMU (T. Koutník, L. Svárovský, Z. Müller) strávila rok na Norges musikkhøgskole v Oslu (O. K. Ruud, S. Thorp).
Důležité dirigentské impulsy získala na mistrovských kurzech s Vasilijem Petrenkem, Christianem Ehwaldem a Stefanem Parkmanem.
Od září 2022 studuje ve výběrovém magisterském programu na prestižní Zürcher Hochschule der Künste ve třídě J. Schlaefliho a Ch. M. Muellera.

Jako skladatelka a dirigentka se podílí na projektech spojujících klasický a populární žánr, jejím největším dílem je písňový cyklus Otče náš pro smíšený sbor a kapelu, který provedla na několika místech ČR.

Alena hraje na housle, klavír a kytaru, s nimiž představuje autorské písně ve svém uskupení AJAJAJ.